Program Mfile

    Dla przeprowadzenia kompilacji potrzeba podać kompilatorowi szereg opcji. Aby uniknąć każdorazowego wklepywania ciągów poleceń, parametrów i przełączników stosuje się plik o nazwie "Makefile" zawierający w sobie wszystkie niezbędne informacje o plikach źródłowych, rodzaju mikrokontrolera na który kompilujemy program, a nawet dane niezbędne dla zaprogramowania kostki.
Jeśli masz zainstalowane WinAVR, to masz również przykładowy plik Makefile. Możesz go skopiować do katalogu Twojego projektu i odpowiednio zmodyfikowć.
Aby ułatwić tworzenie i modyfikację Makefile, Joerg Wunsch napisał program o nazwie "Mfile" który znajdziesz w katalogu "c:\Winavr\Mfile". Jeżeli pracujesz pod Linuksem możesz ściągnąć go z http://www.sax.de/~joerg/mfile/  link .tar.gz version (Unix)  jest na dole tamtej strony.
Zgodnie z zaleceniami autora, archiwum rozpakowujemy (jako root) do katalogu "/usr/local/share/mfile", po czym w katalogu "/usr/bin", tworzymy dowiązanie do pliku "/usr/local/share/mfile/mfile.tcl"Powyzszy obrazek pokazuje jak to jest zrobione u mnie. Zwróć uwagę na plik "makefile_template". Jest to szablon pliku Makefile. Można go modyfikowac w edytorze tekstowym. Dla swojej wygody zmieniłem ten plik w ten sposób, że:
Jesli Ci to odpowiada możesz ściągnąć ten plik stąd (nie będzie działał pod Windows). Natępnie nadpisz nim oryginalny szablon.
Ale idźmy dalej. Teraz przejdź do katalogu w którym masz swój projekt dla AVR i wpisz polecenia "mfile" (jako zwykły uzytkownik). Pod Windows powinieneś mieć ikonkę na pulpicie. Zobaczysz okienko programu (takie samo pod Linuksem jak i pod Windows).

mfile_main

Rozwiń menu Makefile
  Widzisz dosyć długa listę. Pozycje które Ciebie jako początkującego nie interesują to:
Wybierz pozycję "Main file name". Pojawia się okienko gdzie podajesz nazwę Twojego pliku z kodem w C ale bez rozszerzenia. Klikasz OK.

mfile_2

Teraz wybierasz z listy rodzaj kontrolera.

mfile_3

Następnie format pliku zawierającego informację dla debuggera. Chyba najlepszy dla nas jest "AVR-ext-COFF" umożliwiający potem symulację i debugowanie  w  AVRStudio  i VMlab.

mfile_4.png

Rodzaj programatora - sugeruję stk200 (zgodny z konstrukcją ze strony Claudio Lanconelli).

mfile_5.png

Jeżeli masz ustrojstwo wykonane zgodnie ze schematem podanym przez Claudio'a, podłączasz je do portu równoległego (drukarkowego) "/dev/parport0" (Linux) lub bardziej poetycko "lpt1" (Windows).

mfile_6.png
Nie sądzę abyś na początku miał program zawarty w kilku plikach źródłowych i dlatego nie ruszamy na razie pozycji "C/C++ source file(s)". Będzie to pokazane w dziale Programy/Klawiatura 4x4.
Na tym można zakończyć. Wybierz "File/Save as" i zapisz Twój Makefile w katalogu projektu.
Jesli czujesz nieodpartą chęć modyfikacji ręcznej tego pliku zaznacz "Enable Editing of Makefile". Wowczas Mfile pracuje jako prosty edytor tekstowy.
Zresztą Makefile można edytować dowolnym edytorem tekstowym.