Oprogramowanie pod Windows
    Jeśli używasz Windows potrzebny będzie kompilator C, biblioteki, programator i inne przydatne programy. Wszystko co niezbędne uzyskasz instalując bezpłatne pakiety WinAVR oraz AVRStudio.
    WinAVR zawiera kompilator języka C (GNU Compiler Collection), biblioteki zorientowane na kontrolery AVR, edydor tekstowy (Programmer's Notepad), edytor-generator plików Makefile Mfile oraz programy AVRDUDE i UISP służące do zapisywania programu do kontrolera, a ponadto różne inne programy użytkowe. Jest w związku z tym kompletnym środowiskiem umożliwiającym pisanie, kompilację i zapisywanie skompilowanych programów do kontrolerów AVR.

Instalacja WinAVR

    Przede wszystkim należy ściągnąć rzeczony pakiet spod adresu http://sourceforge.net/projects/winavr/. Aktualna wersja to WinAVR 20050214.
Instalacja jest mniej więcej typowa.  Dobrze jest zgodzić się na instalację w katalogu proponowanym przez instalator.
   Następnie zgadzamy sie na zainstalowanie wszystkich składników WinAVR


Po zakończeniu instalacji powinien wystartować edytor Programmer's Notepad. Sprawdzamy czy w menu "Tools" mamy pozycje "Make All", "Make Clean" i "Program". Jeśli tak to wszystko w porządku. Narzędzia te są widoczne tylko wtedy gdy jakiś plik jest otwarty do edycji.

giveio

    Jeżeli masz Windows NT, 2000 lub XP należy sprawdzić dostępność portu równoległego. W tych systemach dostęp użytkownika do portów jest mocno ograniczony. Dlatego WinAVR instaluje się wraz z pakietem "giveio" dającym dostęp do portów. U mnie "giveio" aktywował się automatycznie, ale lepiej sprawdzić.
W katalogu "C:\WinAVR\bin" powinny sie znajdować trzy niżej wymienione pliki o samoobjaśniających nazwach:
install_giveio.bat
remove_giveio.bat
status_giveio.bat
Otwieramy okno "Command Prompt"  i wpisujemy polecenie:
status_giveio
Pojawi się kilka komunikatów. Poniższy najpierw zrzut pokazuje sytuację kiedy "giveio" jest niezainstalowane ("ERROR: Status querry for giveio failed").
W takim przypadku wydajemy następne polecenie:
install_giveio
Znowu ciąg komunikatów zakończony najważniejszym - "Succes".


Jeszcze raz piszemy:
status_giveio
I tym razem same dobre wieści.
Start Type  [...] Automatic -  "giveio" będzie się ładować przy starcie systemu.
Małe "ok." na dole  świadczy, że wszystko przebiegło pomyślnie.W tej sytuacji można przystąpić do pisania kodu, kompilacji  i zapisania  dzieła  do  kostki.

AVR Calculator

 Autorem jest Jack Tidwell. Kalkulator ułatwia wyliczenie niezbędnych nastaw dla timerów-liczników oraz UART. Bezpłatny.

AVR kalkulator

Jest to plik wykonywalny nie wymagający instalacji. Do ściągnięcia tutaj: http://www.electronics-lab.com/downloads/mcu/002/

PonyProg

  Downloader, autorstwa Claudio Lanconelli. Między innymi umożliwia zmianę wartości bitów kontrolujących żródło zegara systemowego. Bezpłatny. Adres strony: http://www.lancos.com/ppwin95.html . Więcej o PonyProg tutaj.

Mfile

  Generator-edytor pliku Makefile. Autorem jest Joerg Wunsch. Instalacja i opis jest tutaj.
Adres strony: http://www.sax.de/~joerg/mfile/

AVRSide

  Adres strony: http://www.avrside.fr.pl/pol/ind_pol.html. Zintegrowane środowisko programistyczne, niestety nierozwijane. Tak czy inaczej warto odwiedzić. Autorem jest Jerzy Szczesiul.